ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11861083
*
nr 1186 1083
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Spegel, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Harlekin, Gustavsberg 1960-1964. MÃ¥lad och glaserad vit stengodslera, 29x24 cm
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Utrop:
700 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 maj 2018
kl 20:07:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/5 13:34:47
1
300 kr
28/5 14:09:36
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Läs mer om Lisa Larson
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: harlekin lisa larson lisa larsson skandinavisk keramik spegel speglar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58
-
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02
*
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Läs mer om Lisa Larson
nr 1186 1083
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Spegel, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Harlekin, Gustavsberg 1960-1964. MÃ¥lad och glaserad vit stengodslera, 29x24 cm
Lisa Larson, småländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 maj 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/5 13:34:47 | 1 | 300 kr |
28/5 14:09:36 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, smÃ¥ländsk formgivare och keramiker född 1931, död 2024.Läs mer om Lisa Larson
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: harlekin lisa larson lisa larsson skandinavisk keramik spegel speglar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:17 -
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:54
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:14 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:58 -
3456 Spegeltrymå
1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:02